Nasze oczekiwania- czyli co jest potrzebne miastu i jego mieszkańcom


Jak już wcześniej zapowiedzieliśmy, rozpoczynamy na blogu cykl tekstów dotyczących wyborów samorządowych. Dzisiejszy jest skierowany przede wszystkim do kandydatów.

Ten post to lista 5 dobrych pomysłów, wskazówek i potrzeb, które na pewno zauważa dużo mieszkańców. Liczymy, że kandydaci odniosą się do tych postulatów. (A może już to zrobili? -analiza programów wyborczych w następnych tekstach).


Zagospodarowanie Pałacu Potockich- czas na konkretne działania, bo czas na pomysły, debatowanie czy szukanie inwestorów już się skończył. Pałac niszczeje z każdym rokiem, a potencjał ma ogromny. Dobre wykorzystanie zabytku to nowe miejsca pracy, a w przyszłości i dochody dla miasta. Potrzebna jest również rewitalizacja parku, by stał się on bezpiecznym i miłym miejscem spotkań Radzynian.

Utworzenie budżetu partycypacyjnego- to nowa idea, którą wprowadzają miasta w Polsce. Mieszkańcy mają możliwość zgłaszania swoich pomysłów np.: utworzenie placu zabaw, postawienie nowych ławek czy zorganizowanie koncertu. Następnie zgłoszone pomysły poddawane są głosowaniu mieszkańców i realizowane przez miasto. Na początku nie muszą być to ogromne kwoty, ale ważne jest, by mieszkańcy mieli wpływ na to, co dzieje się i powstaje w ich mieście.

Stworzenie regulacji dotyczących miejskiej przestrzeni- co raz więcej reklam- szyldów, bilbordów- szpeci nasze miasto. Piękne, odnowione, zabytkowe kamienice zakrywane są kolorowymi napisami i tablicami; w sąsiedztwie 300-letniego Pałacu mamy reklamy Żubra, Media-Expert i ogromny, czerwony napis KANTOR.
Ciekawe, czy kandydaci w wyborach samorządowych zaśmiecą nasze miasto plakatami na każdej latarni i banerami na ogrodzeniach?

Dobry kontakt z mieszkańcami- burmistrz miasta i radni powinni być w kontakcie z mieszkańcami. Obecnie nie jest to trudne zadanie- są blogi, Twitter czy Facebook. Powinni informować o tym nad czym pracują, co planują i co udało im się zrobić.    

Konsultacje społeczne- przyszły burmistrz i jego współpracownicy powinni znać potrzeby mieszkańców. Potrzebne są rozmowy, konsultacje- szczególną rolę w takich rozmowach powinny pełnić radzyńskie stowarzyszenia, przedsiębiorcy, samorządy szkolne, czy takie nieformalne grupy działania jak PROJEKT21300.



Tags:

1 komentarze

  1. To 5 ciekawych punktów z których 4 ostatnie dla większości kandydatów (szczególnie tych po 40-ce) są totalną abstrakcją. Warto o nich mówić, warto o nich krzyczeć, jeśli Radzyń Podlaski ma trwać i się rozwijać. Moje uznanie za ten wpis i ten kierunek działań. Zapraszam również na mojego bloga i do dyskusji w poruszanych tam kwestiach wyborczych:
    http://manifestpozytywisty.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń