Studia. Logopedia z audiologią.




Paulina, 1 rok studiów
Logopedia z audiologią, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W czasach, gdzie magister to już za mało na stanowisku kasjera w markecie, ciężko odnaleźć dobry kierunek studiów. Każdy kolejny student to zagrożenie dla już studiujących. Maturzyści stają przed trudnym wyborem. Sami studenci (zwłaszcza kierunków humanistycznych) nie starają się nawet oszukiwać, że rynek pracy czeka na nich z otwartymi rękoma.

Wybierając dalszą ścieżkę nauki łatwo się przestraszyć. Przez głowy maturzystów przewijają się wszystkie kierunki studiów na jakie tylko mogą aplikować. Każdego dnia inny pomysł. To dopiero coś! Pedagogika, resocjalizacja, socjologia, politologia, dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe, prawo, filologia polska, angielska, bezpieczeństwo narodowe. Każdy z kierunków posiada swoje plusy i minusy. W mojej głowie, dwa tygodnie przed maturą wyłoniła się nowa wizja, logopedia.

Wybrałam logopedię z audiologią na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Ze swojej perspektywy o logopedii mogę mówić tylko i wyłącznie dobrze. Bardzo ciekawe przedmioty, nie licząc tzw. zapychaczy, które pojawiają się także w liceum. Jednak socjologia, historia filozofii, etyka czy wf są tylko w pierwszym semestrze. Na początku jak łatwo się domyślić jest wprowadzenie do logopedycznego świata. Fonologia i fonetyka artykulacyjna, ortodoncja, emisja głosu, anatomia, teoria zaburzeń mowy, neuropsychologia, pedagogika, podstawy akustyki i inne równie ciekawe przedmioty. Już po tygodniu okazało się, że student logopedii z audiologią nie może się nudzić. Logopedia to nauka powstała na bazie innych dyscyplin. Fizyka, psychologia, pedagogika, nauki medyczne, językoznawcze wskazują na szeroki zakres wiedzy logopedów. Studia przygotowują do pracy na wielu płaszczyznach, nie tylko jak to jest powszechnie kojarzone z dziećmi.

Logopedia to kierunek zdecydowanie sfeminizowany. W tym roku brak studentów płci męskiej rozpoczynających naukę. Z roku na rok próg punktowy rośnie w szaleńczym tempie. Dodatkową trudnością dla maturzystów jest dwuetapowa rekrutacja. Pierwszy stopień to rozmowa z komisją, od której oceny zależy dalszy los przyszłego studenta. Wiele osób odpada już w pierwszym etapie, zwłaszcza ze względu na wady wymowy. Drugi etap to ranking punktów z matur oraz z rozmowy. Aby aplikować na kierunek logopedia z audiologią potrzebna jest matura z języka polskiego oraz biologii/matematyki/fizyki.

Wyżej opisany kierunek jest moim zdaniem przyszłościowy. Rośnie liczba osób z uszkodzeniami mózgu, zwiększa się wrażliwość na poprawną wymowę u dzieci. Logopeda może pracować w szkole, szpitalu, prowadzić własny gabinet. Ma szeroki wachlarz możliwości.

UMCS jest przyjazną uczelnią. Panie z dziekanatu, o których krążą mity nie są takie straszne jak może się wydawać. Wykładowcy (przynajmniej moi) są skorzy do pomocy, przekazywania wiedzy najlepiej jak umieją. Wydział humanistyczny ma naprawdę świetną stołówkę, nowocześnie wyposażone sale i mnóstwo kser oraz automatów z kawą. Wielką wadą uczelni jest brak planów i wolny przepływ informacji. Plan zajęć ukazuje się dwa, trzy dni przed rozpoczęciem semestru. Informacje o dniu wolnym pojawiają się z jednodniowym wyprzedzeniem.
Lublin dla Radzyniaków jest odpowiednim miejscem. Do domu można wracać w każdy weekend, koszty utrzymania w Lublinie są przystępne. Wystarczy chwilę poszukać a znajdziemy fajne mieszkanie w dobrej lokalizacji. W mieście nie czuć gonitwy, a w czasie gdy studenci mają wolne jest naprawdę spokojnie. O imprezowym życiu Lublina niestety nie opowiem.
Na pytanie czy polecam studiowanie w logopedii z audiologią na UMCS odpowiem: TAK!
pH
Tags:

5 komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem do końca jak te studia odbywają się w tym mieście, ale ja o podobnym kierunku kończyłem w Trójmieście. Czytałem fajną broszurę o województwie pomorskim https://livemorepomerania.com/ iw właśnie tak samo wyobrażałem sobie pobyt w tym rejonie. W końcu fajnie jest ukończyć renomowaną uczelnię i praktycznie znaleźć pracę w tym samym miejscu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wybierając studia musimy kilka razy się zastanowić co tak naprawdę w 100% będzie nam odpowiadać. I gdzie i jak chcemy studiować. Moja siostra idzie na https://www.ssw-sopot.pl/Logistyka/ już za kilka dni i nie może się doczekać, Studia w Trójmieście to było jej marzenie a kierunek myślę że dobrze dobrała.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zgodzę się z poprzedniczką, że wybór studiów powinien być przemyślany, nie powinna to byś lekkomyślna decyzja. Na pewno trzeba przejrzeć oferty różnych uczelni i porównać. Z mojej strony polecam https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-inzynierii-i-zarzadzania/zdrowie-publiczne-i-stopnia/ - ma świetne opinie

    OdpowiedzUsuń