Studia. Kierunek lekarski.



Adrian, 1 rok studiów
Kierunek lekarski, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Polacy wiedzą wszystko o piłce nożnej, polityce i właśnie medycynie. Nasza uzdrowicielska wiedza nie ogranicza się jednak do znajomości rozwiązania wszelkich dolegliwości cielesnych i duchowych, lecz i kształcenia przyszłych lekarzy. Stąd też w naszym społeczeństwie wiele nieporozumień i mylnych stereotypów dotyczących tej kwestii. Ale nie o zwalczaniu stereotypów tutaj będzie, lecz o studiach w rzeczy samej.



Medycyna, a właściwie kierunek lekarski, jak to się poprawnie nazywa,  jest po prostu fascynująca. Dla osoby, która wybrała go z mniej niż bardziej materialnych przyczyn, będzie to okazja do zdobycia szerokiej wiedzy o człowieku, poznania nowych osób, z którymi dzielimy zainteresowania oraz rozwoju i kształtowania siebie jako przyszłego lekarza.

Jednak aby mieć realne szanse na rozpoczęcie przygody z medycyną, trzeba osiągnąć dosyć wysokie wyniki na maturze. Zależnie od uczelni, pod uwagę zawsze jest brana biologia na poziomie rozszerzonym, oraz chemia, fizyka, matematyka w różnych kombinacjach i na różnych poziomach. W rekrutacji na rok akademicki 2013/2014 na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym brane będą pod uwagę wyniki:
- biologia – poziom rozszerzony
- chemia – poziom rozszerzony
- fizyka lub matematyka – poziom podstawowy

Błędną opinią jest, że wystarczy przeżyć pierwszy rok, dalej już z górki. Trudność pierwszego roku polega przede wszystkim na zderzeniu z brutalnie dużą ilością wiedzy koniecznej do przyswojenia. Kolejne lata wcale nie są prostsze, wręcz przeciwnie. Ilość materiału i waga przedmiotów rośnie. Jednak przystosowanie do intensywnej pracy sprawia, że nie odczuwa się tego tak, jak na początku.
 
Tak jak prawie wszędzie, i tutaj znajdziemy przedmioty, które wydadzą nam się pozornie niepotrzebne. Jednak kierunek lekarski jest pod tym, jak i pod wieloma innymi względami specyficzny. Samych godzin spędzanych na uczelni nie jest zbyt dużo. Zajęcia są raczej po to, by porozmawiać z asystentem, rozwiać wątpliwości, rozjaśnić trudniejsze problemy. Znaczna część pracy i nauki odbywa się w domu. A tej jest naprawdę sporo. Przepaść pomiędzy szkołą średnią, a studiami jest ogromna. Przystosowanie do nowych warunków zależy indywidualnie od każdego z osobna, jednak dobra organizacja czasu, systematyczna praca i znajdzie się chwilę na luźniejsze aspekty studenckiego życia.

Medycyna to nie tylko szeroko pojęta grupa nauk przyrodniczych, ale także humanistycznych. W końcu w centrum jej zainteresowania jest człowiek, o czym nie należy nigdy zapominać w przyszłej, lekarskiej karierze. Wybór kierunku lekarskiego determinuje bardzo mocno nasz przyszły zawód. Ze świecą szukać takich studiów. Jednak z drugiej  strony, złożoność człowieka pozwala nam na wielką swobodę w wyborze bardziej specjalistycznego obszaru, w którym będziemy się doskonalić. A tych jest masa – każdy znajdzie coś dla siebie.

Wszystko to co napisałem, można uogólnić do kierunków lekarskich na różnych uniwersytetach medycznych, jednak należy pamiętać, że piszę to przez pryzmat warszawskiej uczelni. Po paru miesiącach studiowania, rozmów i obserwacji, jestem pewien, że wybrałem słusznie. Nie tylko pod względem wyboru kierunku, ale i miasta. Mimo krążących opowieści o karierowiczostwie w „stolycy” (które faktycznie istnieje, jak w każdym wielkim mieście), spotkałem także mnóstwo ludzi chętnych w każdej chwili do pomocy. Ogromnym pozytywnym zaskoczeniem na początku byli starsi studenci, którzy wbrew moim wyobrażeniom, nie okazali się zadufanymi pseudo-medykami, ale sympatycznymi ludźmi dzielącymi się własnym doświadczeniem i radą.

Nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić na studia w Warszawie i życzyć powodzenia tegorocznym i wszystkim przyszłym maturzystom, a bardziej zainteresowanych opowieściami o studencko-medycznym życiu zapraszam na www.playingthedoctor.blogspot.com
Tags:

3 komentarze

  1. Ważne jest to by wykonywać regularnie badania. Polecam centrum medyczne https://cmp.med.pl/placowki-medyczne/ ma swoje siedziby w kilku miejscach w Warszawie. Zobaczcie na stronie ich oferty. Ja korzystałam z pakietu podstawowego indywidualnego. Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. To ja akurat poszłam na studia bardzo późno i powiem szczerze, że żałuję, że nie poszłam zaraz po maturze. Jeśli mogę Wam coś doradzić to rozglądajcie się za uczelniami, które mogą wiele zaoferować i zagwarantować. Osobiście tym razem sama chętnie wybrałabym się na kierunek, który możecie znaleźć tutaj

    OdpowiedzUsuń